A tervezés és a kivitelezés BIM, VR és mobil technológiával való összekapcsolása.A Mortenson Construction eddig sosem látott módon kapcsolja össze a tervezést és a kivitelezést az épületinformáció-modellezés (BIM), a virtuális valóság és a felhő alkalmazásával.
A virtuális tervezés és kivitelezés (VDC) elveit, a BIM-eszközöket, a felhőhöz kapcsolódó mobilkészülékeket és a virtuálisvalóság-headseteket felhasználva a Mortenson Constructions lehetővé tette az érdekeltek számára az irodában és a terepen egyaránt, hogy bejussanak a 3D modellek belsejébe, és kidolgozzák a kivitelezés minden aspektusát már a projekt tervezési szakaszában.
Ennek köszönhetően jobban kiszámítható lett a projektek eredménye, javult a minőség, csökkentek a költségek, és elégedettebbek lettek a tulajdonosok, akik valószínűleg a jövőbeli építkezéseik alkalmával már maguk fogják kérni az épületinformáció-modellezés alkalmazását.
Az építési folyamat gyors megkezdése
Minden kivitelezés során fontos, hogy a gyors munka ne menjen a minőség rovására, ami viszont az összetett projektekben a szokatlan tervelemek és építőanyagok felhasználásakor nagy kihívást jelenthet. A Mortenson Construction megfelelt a kihívásnak: modern technológia alkalmazásával kapcsolta össze a tervezést a kivitelezéssel.
A virtuális tervezés és kivitelezés (VDC) elveivel és az épületinformáció-modellezés (BMI) eszközeivel a vállalat lehetővé tette a kivitelező csapatok számára, hogy a digitális projektmodell belsejébe léphessenek akár a tervezés folyamata alatt is, így könnyebben értelmezhestték az épület-alkotóelemeket és korábban felismerheték a problémákat.
„A BIM időt és pénzt takarít meg – mondja Eric Keleny főépítésvezető. – Mivel a kivitelező csapatok beléphetnek a 3D modellekbe, pontosan megtervezhetik, hogyan kell elvégezniük a munkájukat, és hogyan kellene kinéznie a kész épületnek. Amikor pedig átadunk egy projektet a mergrendelőnek, a BIM-modellben minden megtalálható, ami az üzemeltetés és a karbantartás optimalizálásához szükséges.”
A jövő stadionját építették
A 2016. nyarán átadott U.S. Bank Stadium, amely a Minnesota Vikings amerikaifutball-csapatnak nyújt otthont, új szintre emelte a sportlétesítmények építését. Az építészeti csodaként számon tartott stadion 70 000 néző befogadására képes, és olyan jellegzetes tervelemekkel rendelkezik, mint az átlátszó tetőszerkezet, a külső cinklemez borítás, a világ öt legnagyobb kifordítható üvegajtaja, valamint a pályához legközelebb elhelyezett oldalsó székek az NFL-ben.
Ezen a projekten a Mortenson generálkivitelezőként a HKS Architects tervezőirodával működött együtt, és már jóval a munkálatok megkezdése előtt betekintést engedett a kivitelező csapat számára a projektmodellbe.
A tervezési fázis során a Mortenson az egész építési folyamatot virtuálisan modellezte. Az egyes épület-alkotóelemek – például a behúzható székek – animálása eredményezte a problémák korai felismerését. Mivel így pontosan felmérhették, mi minden várható a kivitelezés folyamán, a cég alkalmazni tudta a Lean menedzsment elveit és a Just-In-time szállítási ütemezést, így alacsonyabb költségek mellett is javítani tudták a minőséget.
A tervező víziója életre kelt
Amikor megkezdődtek a munkálatok, a cég a felhőhöz csatlakozó BIM-eszközökkel és táblagépekkel digitalizálta az építési helyszínt, hogy a terepen tartózkodó érintettek valós környezetben is „láthassák” munkájukat, és korábban érzékelhessék a felmerülő problémákat. Például miután elkészítették a betonöntések napi térképét az irodában, a vezető földmérő ezt használta fel, hogy az öntéseket előkészítse, majd megosztotta a betonozó csapattal. Ennek eredményeképpen a beton a megfelelő helyekre került, és az alvállalkozók teljesebb képet kaptak arról, hogy hogyan kell kinéznie a munkának, amikor elkészül.
Ez jelentős nyereség egy olyan projektnél, ahol 1500 betonöntéssel 76 500 köbméternyi betont használnak fel.
A Mortenson virtuálisvalóság-headsetekkel vonta be az érdekelteket a 3D modellbe. Ezek segítségével az érintettek pontosan megtapasztalhatták, hogy a kész helyiségnek hogyan kell kinéznie, és milyen térélményt kell nyújtania. Ez segített a tulajdonosnak abban, hogy megértse és elfogadja a tervet, és még a falszerkezetek megépítése előtt dönthetett a szponzori és művészi installációk helyéről.
A siker motorja – ma és holnap
A tervezés és a kivitelezés BIM, VR és mobil technológiával való összekapcsolásával a Mortenson – az amerikai stadionok közül elsőként – 6 héttel a tervezett határidő előtt be tudta fejezni a U.S. Bank Stadiumot, és a költségeken is több száz millió dollárt takarított meg a hasonló stadionokhoz képest. A megtakarításoknak köszönhetően a tulajdonos további fejlesztésekkel bővítette a létesítményt, többek között 2000 nagy felbontású lapos képernyős tévékészülékkel. A tulajdonos elégedett volt a kivitelezéssel, és azóta is használja a BIM technológiát a költségek csökkentése és az építési teljesítmény optimalizálása érdekében. A Mortenson pedig minden szempontból fel van készülve, hogy sikeres legyen egy olyan világban, ahol a tulajdonosok egyre inkább elvárják a BIM használatát projektjeikben.
Videók a Mortenson cég tulajdona.