Okos építőipari szoftver: a BIM

Költségtervezés BIM-mel – az 5. dimenzió

A költségtervek elkészítése során is nagy segítséget tud nyújtani a BIM modellből kimutatható  minden szükséges anyag felhasználási mennyisége, így nem fordulhat elő, hogy valamely tétel kimarad a költségvetésből. Ez sok vitától, sőt nem ritkán pereskedéstől kímélheti meg a megrendelőt és a kivitelezőt is. A fixáras kivitelezési szerződés teljesítésének kockázatát is jelentősen csökkentheti a kivitelező, ha a megbízható költségkimutatást is készíteni képes BIM-mel tervez. Továbbá nemcsak az anyagok költsége, hanem megrendelésének sorrendje, időpontja is tudatosabban tervezhető a BIM-mel, mely funkció a szoftver 4. dimenziójának területe.

Intelligens BIM szoftver a hatékony csapatmunkáért

Bármily komplex is az építmény, a projekten dolgozó összes művezető, ellenőr – és persze a megrendelő – távolról követheti nyomon az építkezés folyamatát akár egy tableten is, így eredményesen konzultálhatnak egymással. A költségek alakulása és az időtényező BIM modellhez rendelésével (5D-s modell) az építés folyamata teljeskörűen követhető. A modellen virtuálisan követhető a készültségi állapot és a vele párhuzamosan alakuló költségkimutatás, illetve a jelenlegi állapot összevethető a tervezett haladási sebességgel, és sokkal biztosabban korrigálhatóak az eltérések, mint egy ilyen BIM követő funkció nélkül.

BIM Magyarországon

Hazánkban többnyire még mindig 2 dimenzióban dolgoznak a tervezőirodák. Ha a 2D-s terveket BIM modellé szeretnék átalakítani, akkor a rajzok alapján digitálisan is fel kell építeniük a terveket a BIM szoftverben. Ez így már dupla munkát jelent, ráadásul fennáll a 2 és 3 dimenziós modell változatok közötti félreértési lehetőség a megrendelő és a tervező között.

Ha még sok tervező ágazat Magyarországon nem is a BIM-et használja, de már egyre több tervező cég, főleg az építész tervezők áttértek a 3 dimenziós szoftverek használatára. Egy 3 dimenziós látványterv azonban jóval kevesebbet nyújt, mint egy BIM modell, hiszen az nem képes számolni a különféle folyamtokkal, a költségekkel, és a többi láthatatlan tényezővel. Egy BIM épület, vagy infrastruktúra modell megtervezése nyilvánvalóan időigényesebb, mint egy 3D látványterv elkészítése, ezért nálunk többnyire még csak a teherhordó szerkezetet, a nyílásokat, az álmennyezet alsó síkját, és a végleges padlóvonalat tervezik a BIM szoftverben.

Az épületinformációs modellezés folyamata végül is egy innovatív szemléletmódot jelent, hiszen a  BIM alapú tervezés során az épület virtuális megépítési folyamatát modellezzük. Az építőipar számára a BIM rendszer jelenti a ma létező legmegbízhatóbb és leggazdaságosabb tervezést, menedzselést és megvalósítást, hiszen egy építőipari projekt sikerének záloga, ha minden résztvevő a közös virtuális modellen dolgozhat, hiszen így a várható problémákat, ellentmondásokat már a tervezési fázisban meg lehet találni és ki lehet küszöbölni.

Forrás