Ha Barcelonában dugó van, másképp váltanak a közlekedési lámpák, és szenzor jelzi, ha megtelt a köztéri kuka.
2015-ben Barcelonát választotta a világ legokosabb városának a Juniper Research. De mégis mit jelent ez?
A spanyol városban évekkel ezelőtt rájöttek, hogy a forgalmi dugók 25-30 százalékát a parkolóhelyet kereső, körbe-körbe keringő autósok okozzák. Ezért mindenhová szenzorokat telepítettek, amelyek egy központi adatbázisba továbbítják, hol van épp üres parkolóhely. Az autósok egy mobilos applikációban azonnal látják, merre érdemes keresgélniük.
De a szenzorok nem csak a parkoláskor tesznek jó szolgálatot. Állandóan figyelik a forgalmat is, és ha valahol dugó kezd kialakulni, a rendszer automatikusan áthangolja a közlekedési lámpákat. Így ott, ahol feltorlódnak a kocsik, zöldet kapnak, és így gyorsan megszűnhet a torlódás.
Így működik a rendszer:
Ehhez persze rengeteg szenzor és kamera kell, amiket Barcelonában az utak mellé telepítettek.
De a hasonló „okos” rendszereknek akár a parkolóórák, a mobilok, a kocsikba szerelt GPS-ek, vagy a modern LED-es lámpák chipjei is küldhetnek adatokat.
A barcelonai lámpák egyébként szintén „kiokosodtak”. Érzékelik, milyenek a fényviszonyok, és mindig a napszaknak megfelelő a fényerősségük. Emiatt az amúgy is környezetbarát LED-izzók még több több energiát takaríthatnak meg, vagyis spórolhatnak a városnak.
Ugyanezt a célt szolgálja az is, hogy a lámpák érzékelik, mikor közelít gyalogos, és csak akkor kapcsolnak teljes fényerőre, ha tényleg van, akinek szüksége van rá. A helyi szolgáltató szerint ezzel a módszerrel 40-60 százalékos megtakarítást lehet elérni.
VIDEÓ: Így okosodnak a LED-lámpák:
A városban kizárólag szelektíven gyűjtik a szemetet, és a köztéri kukák egy részébe is szenzor került. Ez érzékeli, ha a kuka megtelt és értesíti a kukás céget, így időben ki tudják üríteni a szemetest.
Emellett Barcelonában 500 ingyenes töltőpontból álló hálózatotot építettek az elektromos kocsiknak.
És még egy plusz pont: a városban szinte mindenhol van ingyen wifi. Összesen 700 helyre a nagyobb csomópontokba, kereszteződésekbe, lámpaoszlopokba és épületekbe telepítettek routereket. Az ingyen wifit apró kék táblák jelzik, és szinte Barcelona teljes belvárosát lefedik vele.
A világ 5 legokosabb városa:1. Barcelona, Spanyolország
2. New York City, Amerikai Egyesült Államok
3. London, Egyesült Királyság
4. Nizza, Franciaország
5. Szingapúr
Magyar város egyelőre nincs a TOP5-ben, de Budapesten, Miskolcon, Nyíregyházán, Pécsen is egyre gyakrabban téma az „okos város” koncepciója. Egyre több magyar településen cserélik LED-es lámpákra a hagyományos lámpákat. Amellett, hogy ezek sokkal környezetbarátabbak és nagyobb biztonságot adnak a közlekedőknek, tartalmaznak egy-egy chipet is. Márpedig, ahogy a külföldi példákon is látszik, ezekhez sokféle szenzort kapcsolhatnak, és nálunk ugyanúgy segíthetik majd az üres parkolóhelyek megtalálását, vagy a dugók kialakulásának megakadályozását, mint Barcelonában.
A Központi Fizikai Kutatóintézet budapesti telephelyén egyébként már most működnek olyan „felokosított”, napenergiát használó LED-lámpák, amelyek akkor kapcsolnak teljes fényerőre, ha autóst vagy gyalogost érzékelnek. Bizony, a jövő már nálunk is elkezdődött… 🙂